Było mieszkanie – będzie dom!

Dom czy lokal w bloku? Dla wielu z nas wybór jest oczywisty. Własny ogródek, mniejsze kwestie z sąsiadami, większy metraż i głównie swoboda – to powody, dla których rezygnujemy z mieszkania i podejmujemy trud związany z przeprowadzką do domu. Podpowiadamy, jak przygotować przenosiny i zorganizować je tak, żeby zostały jak najmniej uciążliwe.

Dom a mieszkanie – istotne przy przeprowadzce różnice

Powierzchnia użytkowa

Przeprowadzka z mieszkania do domu oznacza przenosiny do lokum o zazwyczaj znacznie większym metrażu. Tyczy się to nie tylko sumarycznej powierzchni, ale również wielkości poszczególnych pomieszczeń – salon czy kuchnia w domu będą przestronniejsze niż te w bloku. Choćby przed każdą przeprowadzką powinno się zrobić porządek i selekcję posiadanych rzeczy, w tym przypadku nie musimy ograniczać się z ilością zabieranych ze sobą przedmiotów.

Dodatkowa przestrzeń…

Domy, szczególnie te poza granicami miasta, otoczone są ogródkiem, a w samych budynkach zazwyczaj znajduje się po kilka pomieszczeń gospodarczych. To dodatkowa przestrzeń, na której możemy pomieścić niezbędne rzeczy lub składować te niebędące przedmiotami pierwszej potrzeby, niemniej jednak mogące się przydać.

… i dodatkowe obowiązki

Czy warto zamienić mieszkanie na dom? Rozważając tę kwestię, często mamy na uwadze zakres obowiązków dotyczących utrzymania lokum w dobrym stanie. Dodatkowa przestrzeń wymaga bowiem nie tylko odpowiedniego zagospodarowania, ale również czynności pielęgnacyjnych (ogródek) czy nadprogramowego sprzątania (garaż, strych, piwnica). To z kolei sprawia, że przeprowadzka do nowego domu wiąże się z zakupami – nie da się dbać o dom bez odpowiednich narzędzi i podstawowych materiałów.

Wyprowadzka z mieszkania – jak się przygotować?

Przed przeprowadzką z mieszkania do domu warto wykonać kilka czynności wstępnych, niezwiązanych stricte z samym pakowaniem i przenosinami. Najważniejsze z nich to:

 • załatwienie kwestii formalnych (wypowiedzenie umów, poinformowanie właściwych instytucji o zmianie zameldowania);
 • zorganizowanie opieki dzieciom i zwierzętom na czas przeprowadzki;
 • zaplanowanie urlopu w pracy w ,dniu zero”;
 • przegląd posiadanych rzeczy (mimo sporego metrażu domu nie warto składować sprzętów starych, zepsutych);
 • oddanie pożyczonych przedmiotów, wypożyczonych książek;
 • poinformowanie sąsiadów i bliskich o terminie przenosin;
 • zrobienie szczegółowego planu przeprowadzki;
 • zgromadzenie materiałów niezbędnych do pakowania.

Kiedy wyprowadzka do nowego mieszkania zostanie już zaplanowana, pora działać.

Organizacja przeprowadzki z mieszkania do domu

Przeprowadzka wymaga planowego działania. Pakowanie dobytku trzeba zacząć już na kilka tygodni przed terminem przenosin. Należy pakować przedmioty tematycznie (według pokoi albo zgodnie z przeznaczeniem), jednocześnie mając na uwadze ich odpowiednie zabezpieczenie (w szczególności w przypadku szkła oraz sprzętów RTV i AGD). Przemyślenia wymaga kwestia nie tylko transportu, niemniej jednak także wyniesienia i wniesienia rzeczy (priorytetowo, jeżeli już lokal znajduje się na czwartym piętrze lub nasz lokal wyposażony jest w schody kręcone).

Przeprowadzka z lokalu mieszkalnego do domu pochłania mnóstwo czasu, energii i nerwów. żeby oszczędzić sobie wysiłku i uzyskać gwarancję, że nasze rzeczy zostaną przetransportowane w bezpieczny metodę, warto skorzystać z usług specjalistycznej korporacji przeprowadzkowej.

Co trzeba kupić ,na wprowadziny” do nowego domu

Najbardziej potrzebne rzeczy w domu poza meblami, sprzętami RTV i AGD oraz podstawowym wyposażeniem (pościel, artykuły kuchenne) i rzeczami osobistymi to:

 • narzędzia niezbędne do drobnych napraw (śrubokręt, młotek, klucz francuski, kombinerki);
 • bazowe materiały budowlane (zaprawa do tynkowania drobnych ubytków, farba) – zwłaszcza jeśli czeka nas wyprowadzka do niewykończonego domu;
 • środki, narzędzia i sprzęty niezbędne do pielęgnacji ogrodu (kosiarka, grabie etc.).

 

Comments

Dodaj komentarz